CHALUPA MACHOV
CHALUPA MACHOV

Typ objektu
Chalupa

Kraj
Ústecký

Okres
Teplice

HOTEL RENOSPOND
HOTEL RENOSPOND

Typ objektu
Hotel***

Kraj
Pardubický

Okres
Chrudim

Ledvice

Typ objektu: Města a obce

Kraj: Ústecký

Okres: Teplice

Souřadnice cíle: 50.585013,13.772026

www: www.ledvice.czPopis turistického cíle:


Obec Ledvice ležící mezi městy Mostem a Teplice, vzhledem k důlní činnosti nepatří mezi obce plné historických památek a přírodních krás. Přesto jsou Ledvice mezi obcemi zapsány svou historií (přestože převážně průmyslovou) a lze v nich objevit své kouzlo. V dnešní době žije v obci 547 obyvatel. Ledvice mají poštu, mateřskou školu, ordinaci obvodního lékaře, mandl, knihovnu, klubovnu s fit-centrem, travnaté i škvárové fotbalové hřiště klubu SK Viktorie Ledvice, dětské hřiště, lesopark, hřbitov, restauraci Jiskra, kabelovou televizi nebo třeba bezdrátový obecní internet.

Historie:
Kdy přesně vznikla zdejší obec se svým jménem, nebylo dosud historicky zjištěno. Vznik obce Ledvice se datuje až do 13. století, první písemná zmínka o vsi pochází již z roku 1209. O tomto ranném období existence Ledvic se bohužel nezachovaly téměř žádné zprávy. Název obce v průběhu let neprodělal téměř žádné výraznější změny.V latinských textech je ves uváděna jako Ledwic, v německých pak jako Ladowitz.
Obec Ledvice byla 15.ledna 1898 povýšena nejdříve na městys, na město byla povýšena císařským rozhodnutím 25.prosince 1911. Zdejší obyvatelé se věnovali především zemědělství, později se tu rozmohla také výroba porcelánu. Život zde plynul v poklidu až do 19. století. To Ledvicím přineslo několik významných změn. S rozvojem těžby uhlí v kraji nalezla řada zdejších obyvatel práci v tomto oboru. Také konec 19. století byl pro obec velice významným obdobím. Roku 1896 zde byl postaven kostel Panny Marie (zbouraný v roce 1964 v důsledku důlní činnosti).
V následujících letech jakoby se Ledvice pohybovaly na jakési pomyslné houpačce. Rok 1914 přinesl jedno z nejčernějších období historie obce, první světovou válku. Během ní lidé trpěli nedostatkem jídla, ošacení, zboží dříve běžně dostupné se nyní vydávalo pouze na lístky. Koně, kostelní zvony a různé naturálie (jako např. obilí) byly odváděny pro potřeby armády, situace byla měsíc od měsíce horší. Konec války byl pro Ledvice stejně jako pro všechny ostatní obce skutečným vysvobozením. Život se zde pomalu vracel do starých kolejí. Ve 20. letech dokonce můžeme hovořit o dalším rozvoji obce. Důkazem toho je také historicky nejvyšší počet obyvatel. V roce 1930 zde žilo 5150 lidí.
S třicátými léty však přišla hospodářská krize a v roce 1938 pak obsazení Sudet Němci. Druhá světová válka na sebe nenechala dlouho čekat. Opět byli lidé sužováni nedostatkem, opět se rodiny bály o své otce a syny…
Konec války v roce 1945 byl přivítán s obrovskou úlevou. Následoval odsun německého obyvatelstva a v roce 1948 se moci v České republice chopili komunisté. V této době bylo v obci 42 živnostníků a obchodníků.
V dalších letech pak měla na chod obce velký vliv důlní činnost. Hlubinná těžba byla postupně nahrazována těžbou povrchovou, která měla za následek likvidaci obce a tím zapříčinila velký pokles počtu zdejších obyvatel.


Vložil: Jana Švejdová Dne: 26. 11. 2008Ledvice
Ledvice
Ledvice

Turistické cíle v okolí:

Dubí
Dubí

Kraj: Ústecký

Okres: Teplice

Naučná stezka Bořeň - Bílina
Naučná stezka Bořeň - Bílina

Kraj: Ústecký

Okres: Teplice

Bílina
Bílina

Kraj: Ústecký

Okres: Teplice

Ubytování v okolí:

CHALUPA MACHOV
CHALUPA MACHOV

Typ objektu: Chalupa

Kraj: Ústecký

Okres: Teplice


na mape
mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
registrace
na mape

Kraj

Okres:

Druh ubytování:

Cena:


na mape
Pension NOSTALGIE
Pension NOSTALGIE

Typ objektu: Penzion

Kraj: Středočeský

Okres: Beroun

PANON
PANON

Typ objektu: Hotel***

Kraj: Jihomoravský

Okres: Hodonín

Romantický Hotel Mlýn
Romantický Hotel Mlýn

Typ objektu: Hotel****

Kraj: Středočeský

Okres: Beroun

na mape

creative-studio.cz

Partneři