CHALUPA MACHOV
CHALUPA MACHOV

Typ objektu
Chalupa

Kraj
Ústecký

Okres
Teplice

HOTEL RENOSPOND
HOTEL RENOSPOND

Typ objektu
Hotel***

Kraj
Pardubický

Okres
Chrudim

Domažlice - historické centrum Chodska

Typ objektu: Města a obce

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice

Souřadnice cíle: 49.440493,12.929761

www: http://www.domazlice.info/o-doPopis turistického cíle:


Původně trhová osada z 10. století, která chránila obchodní stezky směřující z Německa do Čech, byla v roce 1260 přebudována Přemyslem Otakarem II. na královské město. Zároveň vznikl i chodský hrad.
V historii Domažlic stojí za zmínku rok 1431, kdy téměř před branami města se měla odehrát rozhodující bitva s křižáky. Křižáci při pohledu na blížící se husitská vojska propadli panice a dali se na útěk. Tradice této bitvy je v okolí Domažlic stále živá. V období pozdní gotiky a renesance docházelo k rozvoji odchodu i řemesel. Vyhlášené bylo domažlické pivo z pšeničného sladu, které mělo ohlas i v sousedním Bavorsku. Horší časy nastaly na počátku 17. století, kdy se Domažlice připojily ke stavovskému povstání namířené proti Habsburkům a po porážce na Bílé hoře byla městu zkonfiskována značná část majetku. Ani třicetiletá válka nenechala Domažlice v klidu. Z tohoto úpadku se město zpamatovávalo ještě na konci 17. století, ale k obnovení významu jaké město mělo v rámci českého království už nedošlo. Výrazně se obraz Domažlic změnil až na počátku 19. století, kdy byly odstraněny hradby, zbořeny dvě historické brány a zavezeny hluboké příkopy … město se rozvíjí a rozrůstá.
Dnes jsou Domažlice městskou památkovou rezervací a centrem Chodska. Chloubou města je náměstí s loubím, dominantou pak štíhlá válcová 56 metrů vysoká věž, která je od svislé osy vychýlena o cca 70 cm. Je z ní krásný pohled na město, jeho okolí i na Český les a Šumavu. Věž je součástí kostela Nanebevzetí Pany Marie postaveného ve 13. století. Za nejvyhledávanější památku Domažlic můžeme považovat Chodský hrad, kde najdeme muzeum Chodska. Návštěvník se zde seznámí s chodským národopisem kraje, lidovými obyčeji apod. Dnešní barokní podoba vznikla v letech 1722 – 28 a další úpravy následovaly v roce 1830. Bohužel z původního hradu se zachovala pouze válcová věž včleněná do vnitřního opevnění. Dále v Domažlicích najdeme muzeum skladatele Jindřicha Jindřicha a Galerii bratří Špillarů, ve které kromě stálé expozice probíhají i různé výstavy a kulturní akce. Přehlídkou folklóru jsou každoročně Chodské slavnosti spojené s tradiční poutí na vrchu Vavřinec. Ženy chodí v krojích a užívá se místní nářečí tzv. bulačina … stačí se zajet podívat a dozvědět se o této oblastí více.

Domažlice také navštěvovali významní představitele národního obrození a kulturního života. Domažlicko a život v tomto kraji se objevuje v mnoha literárních dílech – např. v dílech spisovatele K. M. Čapka-Choda (domažlický rodák), A. Jiráska, B. Němcové, J. S. Baara, který má na Výhledech nad Klenčím pod Čerchovem pomník a muzeum v Klenčí nese jeho jméno, nebo jejich následovníků J. Jindřicha a J. Vrby.


Vložil: krtek Dne: 30. 03. 2009Domažlice - historické centrum Chodska
Domažlice - historické centrum Chodska

Turistické cíle v okolí:

Státní hrad a zámek Horšovský Týn
Státní hrad a zámek Horšovský Týn

Typ objektu: hrad

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice

ROZHLEDNA KORÁB
ROZHLEDNA KORÁB

Typ objektu: Rozhledny

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice

ÚJEZD
ÚJEZD

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice

Ubytování v okolí:

PENSION TIFFANY
PENSION TIFFANY

Typ objektu: Penzion

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice


na mape
mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
registrace
na mape

Kraj

Okres:

Druh ubytování:

Cena:


na mape
Pension NOSTALGIE
Pension NOSTALGIE

Typ objektu: Penzion

Kraj: Středočeský

Okres: Beroun

PANON
PANON

Typ objektu: Hotel***

Kraj: Jihomoravský

Okres: Hodonín

Romantický Hotel Mlýn
Romantický Hotel Mlýn

Typ objektu: Hotel****

Kraj: Středočeský

Okres: Beroun

na mape

creative-studio.cz

Partneři