CHALUPA MACHOV
CHALUPA MACHOV

Typ objektu
Chalupa

Kraj
Ústecký

Okres
Teplice

HOTEL RENOSPOND
HOTEL RENOSPOND

Typ objektu
Hotel***

Kraj
Pardubický

Okres
Chrudim

VYŠKOV

Typ objektu: Města a obce

Kraj: Jihomoravský

Okres: Vyškov

Souřadnice cíle: 49.27747,16.998974

www: www.vyskov-mesto.czPopis turistického cíle:


Dvaadvacetitisícové město Vyškov leží na křižovatce dvou hlavních dopravních tepen, dálnice D1 Vyškov - Brno - Praha a rychlostní komunikace E462 Vyškov - Prostějov - Olomouc. Proto z ohledu přístupnosti je toto město ideálním turistickým cílem. Můžete se tu jen tak zastavit, odpočinout si před další cestou, nebo zde strávit trochu víc času a nudit se určitě nebudete.
Podle archeologických nálezů se dá předpokládat, že území dnešního města bylo osídleno již ve starší době kamenné. První písemná zmínka o Vyškově však pochází až z roku 1141. Mezi těmito obdobími obec zřejmě vzkvétala díky výhodné poloze na střetu obchodních cest z Brna do Olomouce. Od 13. století město na téměř 600 let patřilo olomouckým arcibiskupům, což do určité míry ovlivňovalo jeho rozvoj. Do stejné doby spadá také povýšení osady na město. To ve 14. století patřilo k předním městům olomouckého panství. Kvůli výhodné poloze byl Vyškov během husitských válek vypleněn. Většina památek proto pochází až z období 15. století a později. V 17. století bylo město během třicetileté války dvakrát obsazeno Švédy. Po ničivém požáru r. 1753, kdy byla zničena většina budov kromě zámku, ztratil Vyškov své postavení u olomouckého dvora. V 1. polovině 19. století se město začíná urbanisticky rozšiřovat i za hradby, vznikají nové čtvrti. Na začátku 20. století je poznamenáváno silnými národnostními rozpory mezi Čechy a Němci, které vyřeší až I. světová válka. V roce 1936 tu vzniká vojenská posádka, která má i do dnešních dob velký význam. I přesto patřilo město po II. světové válce k nejponičenějším městům na Moravě. Od 50. let 20. století sice pokračuje trend stavby sídlišť v okrajových částech, takže se město neustále rozrůstá. Centrum však návštěvníkům neustále nabízí klid maloměsta, památky, které stojí za to navštívit, ale také připravuje nové atrakce, které si žádají současné generace.
Pokud zavítáte do Vyškova, je tu několik památek, které stojí za shlédnutí, a nemusíte mít na ně příliš mnoho času. Pokud přijedete autem, doporučuji zaparkovat poblíž centra na některém z placených parkovišť (20 Kč na celý den). Při příjezdu vlakem nebo autobusem je dobré orientovat se podle žluté kostelní věže. Ta přináleží první stavbě, kterou bych Vám ráda představila, gotickému kostelu Nanebevzetí Panny Marie z 15. století, který prošel v 18. století barokní přestavbou. Dominantou náměstí, které je charakteristické svým půdorysem ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku, je renesanční radnice z 16. století. Osvěžit se můžete u barokní kašny (připravuje se rekonstrukce). Za zmínku stojí také morový sloup, který zdobí sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Na přilehlé ulici Dvořákova je možné prohlédnout si rozvaliny starých městských hradeb z 14. století. Při návštěvě Vyškova byste neměli zapomenout navštívit arcibiskupský zámek, dnes muzeum, a zámeckou zahradu.
Jestliže se chystáte na celodenní výlet do Vyškova, doporučuji po prohlídce Masarykova náměstí navštívit jedno z novodobých lákadel města. Ze zámecké zahrady je to jen kousek do Zooparku, který je propojen s Dinoparkem. Za jednu vstupenku tak můžete navštívit proslulý Babiččin dvoreček, prohlédnout si nejrůznější druhy opic a ptáků, ale především přejet speciálním expresem do Dinoparku. V letních měsících určitě každý ocení osvěžení v místním aquaparku s řadou atrakcí. Pokud patříte mezi milovníky staré vojenské techniky, určitě neminete expozici Nadace letecké historické společnosti umístěné u výpadovky z města směr Pustiměř.
Dovolte tedy, abych Vás pozvala do Vyškova, města na Hané. Není důležité, kolik času tu strávíte, protože nejstěžejnější památky města můžete mít na dlani, i když se zastavíte jen na krátké posezení v cukrárně na náměstí.


Vložil: TOPvylet Dne: 08. 08. 2008VYŠKOV

Turistické cíle v okolí:

ZÁMEK SLAVKOV U BRNA
ZÁMEK SLAVKOV U BRNA

Typ objektu: zámek

Kraj: Jihomoravský

Okres: Vyškov

Dinopark-zoopark Vyškov
Dinopark-zoopark Vyškov

Kraj: Jihomoravský

Okres: Vyškov

Rousínov
Rousínov

Kraj: Jihomoravský

Okres: Vyškov

Ubytování v okolí:

PENSION SIRIUS
PENSION SIRIUS

Typ objektu: Penzion

Kraj: Jihomoravský

Okres: Vyškov


na mape
mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
registrace
na mape

Kraj

Okres:

Druh ubytování:

Cena:


na mape
Pension NOSTALGIE
Pension NOSTALGIE

Typ objektu: Penzion

Kraj: Středočeský

Okres: Beroun

PANON
PANON

Typ objektu: Hotel***

Kraj: Jihomoravský

Okres: Hodonín

Romantický Hotel Mlýn
Romantický Hotel Mlýn

Typ objektu: Hotel****

Kraj: Středočeský

Okres: Beroun

na mape

creative-studio.cz

Partneři