HOTEL RENOSPOND
HOTEL RENOSPOND

Typ objektu
Hotel***

Kraj
Pardubický

Okres
Chrudim

CHALUPA MACHOV
CHALUPA MACHOV

Typ objektu
Chalupa

Kraj
Ústecký

Okres
Teplice

ÚJEZD

Typ objektu: Města a obce

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice

Souřadnice cíle: 49.515556,15.876111

www: www.ujezd.wz.czPopis turistického cíle:


Újezd je nejznámější chodská vesnice a rodiště dnes již legendárního Jana Sladkého Koziny. Újezd se nachází na úpatí vrchu Hrádku, 4km od Domažlic.

V listině krále Jana Lucembuského je vesnice zmiňována spolu s ostatními privilegovanými obcemi již roku 1325. Největší problémy působili Chodům jejich zástavní majitelé. K tragické události mezi majiteli chodských vsí pány ze Švamberka došlo roku 1503, kdy nechal pán ze Švamberka na šibeničním vrchu u Boru upálit 6 příslušníků Jednoty bratrské z této vsi. Hlavním motivem tohoto jednání byla náboženská nesnášenlivost. Na statku v Újezdě si můžeme prohlídnout pamětní desku, která dodnes vše připomíná.

Dalším významným rokem v historii Újezda byl rok 1693, kdy došlo ke známé chodské rebelii. Újezd byl mezi prvními vesnicemi, které obsadili dragouni a mušketýři krajského hejtmana. Sedláci tehdy nebyli zvyklí na obranu, a tak se vojáci zde nesetkali odporem. Tak byli někteří sedláci zajati, jiní utekli do lesů, kde se spojili s povstalci z okolních vsí. Nakonec sedláci prohráli a poddali se vrchnosti a kromě hlavních vůdců byli všichni posléze propuštěni. Za strůjce povstání byli považováni draženovský rychtář Kryštof Hrubý, který zemřel v žaláři, Jan Sladký Kozina z Újezda a Jan Selner. Pro hrdelní trest byl nejdříve odsouzen Čtverák, nakonec k smrti oběšením byl odsouzen výmluvný Kozina. Ten zemřel na plzeňském popravišti roku 1695 a stal se symbolem boje za svobodu poddaného lidu.

V dolní části Újezda dodnes stojí Kozinův dvůr. Část statku je upravena jako pamětní síň a je zde expozice chodské rebelie. Při prohlídce průčelí statku si jistě všimnete vystupujících rukou, které náležely původní Kozinově soše, která se kdysi rozbila. Při procházce Újezdem spatříte plechové cedule, které označují další významné statky, které se vztahují k chodské historii. Např. dvůr U Čtvráků, U Vítů, U Rozsochů nebo u Podestátů, v němž žil tzv. chodský prokurátor Adam Podestát. Také zde uvidíte několik roubených chalup a zděných špýcharů. Uprostřed návsi je malý neslohový kostelík s věží, zasvěcený sv. Václavu.

V roce 1895, kdy uplynulo 200 let od smrti Jana Sladkého Koziny, byl na Hrádku vybudován slavnému újezdeckému rodáku pomník. Slavnostního odhalení se tehdy zúčastnilo na 20 000 návštěvníků, mezi nimiž nechyběl ani A. Jirásek, který je autorem historického románu Psohlavci, který popisuje život na Chodsku.

Máte–li chuť stát na místě, kde kdysi stál i Alois Jirásek, vyrazte do Újezda. Až budete stát u Kozinovy sochy, rozevře se před Vámi pohled na celé Domažlicko. Na Hrádku, ve stylové restauraci zvané Chodská chalupa, se můžete posilnit na další výlet.


Vložil: Weu Dne: 28. 09. 2008ÚJEZD
ÚJEZD
ÚJEZD

Turistické cíle v okolí:

Chodský statek
Chodský statek

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice

Lštění
Lštění

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice

Státní hrad a zámek Horšovský Týn
Státní hrad a zámek Horšovský Týn

Typ objektu: hrad

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice

Ubytování v okolí:

PENSION TIFFANY
PENSION TIFFANY

Typ objektu: Penzion

Kraj: Plzeňský

Okres: Domažlice


na mape
mapka Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
registrace
na mape

Kraj

Okres:

Druh ubytování:

Cena:


na mape
Pension NOSTALGIE
Pension NOSTALGIE

Typ objektu: Penzion

Kraj: Středočeský

Okres: Beroun

PANON
PANON

Typ objektu: Hotel***

Kraj: Jihomoravský

Okres: Hodonín

Romantický Hotel Mlýn
Romantický Hotel Mlýn

Typ objektu: Hotel****

Kraj: Středočeský

Okres: Beroun

na mape

creative-studio.cz

Partneři